Grammys 2021 winners: the complete record

Best Compilation Soundtrack for Visual Media:

A nice day in the neighborhood, different artists
Bill & Ted face the music, different artists
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, Various Artists
Frozen 2, Various artists
WINNER: Jojo Rabbit, various artists

Best Score Soundtrack for Visual Media:

Ad Astra, Max Richter, composer
Become, Kamasi Washington, composer
WINNER: Joker, Hildur Guðnadóttir, composer
1917 Thomas Newman, composer
Star Wars: The Rise of Skywalker, John Williams, composer

Best Song for Visual Media:

“Beautiful Ghosts”, cats, Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
“Took me away, Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
“Into the Unknown”, Frozen 2, Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Idina Menzel & AURORA)
WINNER: “No Time To Die”, No Time To Die, Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, songwriters (Billie Eilish)
“Get up”, Harriet, Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo, songwriters (Cynthia Erivo)

Best recording package:

“Everyday Life”, Pilar Zeta, Art Director (Coldplay)
“Funeral,” Kyle Goen, Art Director (Lil Wayne)
“Heiler”, Julian Gross & Hannah Hooper, Art Directors (Grouplove)
“On Circles”, Jordan Butcher, Art Director (Caspian)
WINNER: “Vols. 11 & 12”, Doug Cunningham & Jason Noto, Art Directors (Desert Sessions)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:

Flaming Pie (Collector’s Edition), Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney and James Musgrave, Art Directors (Paul McCartney)
Giants Stadium 1987, 1989, 1991, Lisa Glines & Doran Tyson, Art Directors (Grateful Dead)
Mode, Jeff Schulz, Art Director (Depeche Mode)
WINNER: Ode to Joy, Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, Art Directors (Wilco)
The story of Ghostly International, Michael Cina & Molly Smith, Art Directors (various artists)

Best album notes:

At the Minstrel Show: Minstrel Routines From the Studio, 1894-1926, Tim Brooks, author of album notes (Various Artists)
The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974, Scott B. Bomar, Author of Album Notes (Various Artists)
WINNER: Dead Man’s Pop, Bob Mehr, album note writer (The Replacements)
The Missing Link: How Gus Haenschen brought us from Joplin to jazz and shaped the music business, Colin Hancock, Author of Album Notes (Various Artists)
David Sager, Author of Album Notes (Nat Brusiloff)

Best historical album:

Acclaimed, 1985-1896, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, Mastering Engineer (Unique Quartet)
Hittin ‘the Ramp: The Early Years (1936-1943), Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, compilation producers; Matthew Lutthans, Mastering Engineer (Nat King Cole)
WINNER: It’s such a good feeling: the best of Mister Rogers, Lee Lodyga and Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, Mastering Engineer (Mister Rogers)
1999 Super Deluxe Edition, Michael Howe, Compilation Producer; Bernie Grundman, Mastering Engineer (Prince)
Souvenir, Carolyn Agger, compilation producer; Miles Showell, Mastering Engineer (orchestral maneuvers in the dark)
Thrown Down Your Heart: The complete Africa sessions, Béla Fleck, compilation producer; Richard Dodd, Mastering Engineer (Béla Fleck)

Best engineered album, not classic:

Black Hole Rainbow, Shawn Everett and Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, Mastering Engineer (Devon Gilfillian)
Expectations, Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, Mastering Engineer (Katie Pruitt)
WINNER: Hyperspace, Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua, and Mike Larson, engineers; Randy Merrill, Mastering Engineer (Beck)
JAIME, Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, Mastering Engineer (Brittany Howard)
25 Reisen, Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, Mastering Engineer (Sierra Hull)

Producer of the year, not classic:

Jack Antonoff
And Auerbach
Dave Cobb
Flying lotus
WINNER: Andrew Watt

Best remix recording:

“Have you ever (Rac Mix), RAC, Remixer (Phil Good)
“Imaginary Friends (Morgan Page Remix)”, Morgan Page, Remixer (Deadmau5)
“I Pray For You (Louie Vega Main Remix)”, Louie Vega, Remixer (Jasper Street Co.)
WINNER: “Roses (Imanbek Remix)”, Imanbek Zeikenov, Remixer (SAINt JHN)
“Young & Alive (Bazzi versus Haywyre Remix)”, Haywyre, Remixer (Bazzi)

Best Engineered Album, Classical “

Danielpour: The Passion of Jeschuas, Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Lübke, UCLA-Kammersänger, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
Gershwin: Porgy and Bess, David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, Mastering Engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
Hynes: Fields, Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, Mastering Engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
Ives: Complete Symphonies, Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
WINNER: Shostakovich: Symphony No. 13, “Babi Yar”, David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, Mastering Engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

Producer of the Year, Classical

Blanton Alspaugh
WINNER: David Frost
Jesse Lewis
Dmitriy Lipay
Elaine Martone

Comments are closed.